ماموگرافی روش تصویربرداری با اشعه ایکس از پستانها بوده که نقش بسیار کلیدی برای شناسایی سرطان پستان در مراحل اولیه ابتلا را دارد . این تشخیص زودرس باعث کاهش چشمگیر مرگ و میر زنان ناشی از این بیماری می گردد .

انواع ماموگرافی

ماموگرافی را می‌توان براساس هدف مورد نظر ، به دو دسته اصلی تقسيم كرد: ماموگرافی برای بيماريابی و ماموگرافی تشخيصی.

ماموگرافی برای بيماريابی

در مـقــايـســه بــا مـعــايـنــه بـالينـی ، مـامـوگـرافـی مـي‌تـوانـد تـعداد بسيار بيشتری از سرطان‌های مهاجم پستان را كه در مراحل اوليه قرار داشته و كوچک و غيرقابل لمس هستند ، تشخيص دهد. هـمـچـنـيـن سـرطان‌هايی كه از نظر ابتلای غدد لنفاوی زير بغل در مراحل مقدماتی قرار دارند نيز با اين روش ، سريع تر قابل تشخيص هستند.

ماموگرافی تشخيصی

در حـال حـاضـر ، عـمـل جـراحی برای تعداد زيادی از سرطان‌های پستان كه در مراحل اوليه (‌‌مــرحـلــه يــک و دو)‌ قــرار دارنــد ، بــه صــورت محافظه‌كارانه صورت می‌گيرد. به همين دليل ، ماموگرافی اهميت بيشتری يافته است ، چرا كه به وسيله آن می‌توان قبل از عمل جراحی متوجه شد كه آيا كانون‌های ديگری از بافت سرطانی در پستان مبتلا وجود دارد يا خير. همچنين درباره وجود يا عدم وجود ضايعه در پستان مقابل نيز اطلاعاتی به دست می‌آيد.

در حین ماموگرافی :

ابتدا در جلوی دستگاه عکسبرداری ایستاده و تکنسین پستان شما را بین دو صفحه پلاستیکی قرار می دهد . اندکی فشار بر روی پستان وارد می آید تا کاملاً صاف شود و تصویر واضحی از آن گرفته شود . این حالت ممکن است برای چند ثانیه ای نارحت کننده باشد که البته خطرناک نبوده و باعث می شود اشعه کمتری به بافت برسد .

در زنان جوان تر به دلیل وجود بافت متراکم پستان نفوذ اشعه کمتر بوده و در نتیجه تفسیر عکس مشکل تر است ولی در زنان مسن تر به دلیل شل شدن بافت پستان نفوذ اشعه راحت تر شده و هر نقطعه مشکوکی قابل رویت می گردد .

اگر ایمپلنت پستان داشته باشم میتوانم ماموگرافی انجام دهم؟

خانم هایی که ایمپلنت پستان دارند نیز باید ماموگرافی انجام دهند. خانم هایی که بعد از برداشت کامل پستان (ماستکتومی) ایمپلنت انجام داده اند باید از پزشک خود بپرسند آیا برای پستان بازسازی شده انجام ماموگرافی نیاز خواهد بود یا خیر.

اگر شما ایمپلنت های پستانی دارید حتما فردی که ماموگرافی انجام می دهد را در جریان قرار دهید. به تکنسین و رادیولوژیست های با تجربه به منظور انجام ماموگرافی از بیمارانی که ایمپلنت دارند، نیاز است. ایمپلنت برخی بافت های پستانی را می پوشاند و تشخیص را دشوار می سازد. برای دیدن بافت های بیشتر، تکنسین باید به آرامی بافت پستان را از ایمپلنت دور کند و تصاویر بیشتری را از پستان ها بگیرد.

آمادگی لازم قبل از انجام ماموگرافی :

قبل از انجام ماموگرافی استحمام کنید .

از کرم ، روغن ، پودر ف دئودرانت و ادکلن در زیر بغل یا بر روی پستان ها استفاده نکنید زیرا اجزای فلزی موجود در آنها در عکس ظاهر شده و تشخیص سلامت آنها را دشوار می سازد .

بهتر است از مواد غذائی کافین دار و ترشیجات به دلیل حساس شدن پستان ها پرهیز نمائید .

هر زمان که پزشک شما صلاح بداند می توانید ماموگرافی را انجام دهید .

بهترین زمان ماموگرافی به این دلیل که پستانها دچار درد و حساسیت نشده اند هفته اول سیکل قاعدگی می باشد .

روز انجام ماموگرافی و یا قبل از آن نیازی به محدودیت غذایی ندارید .

-زنانی که پس از مصرف مواد حاوی کافئین (نوشابه کولا ، شکلات و قهوه ) دچار تحریک پذیری در ناحیه پستانها می شود بهتر است تا دو هفته پس از انجام آزمایش از مصرف اینگونه مواد خودداری نمایند .

اگر قبلاً هم ماموگرافی انجام داده اید آنرا به همراه داشته باشید و برای کسب نتیجه بهتر و مقایسه بین آن دو آنرا به پزشک رادیولوژیست نشان دهید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *