پوکی استخوان یا استئوپروز چیست ؟

استئوپروز به معنی استخوان متخلخل یا استخوان پر از سوراخ است این بیماری سبب می شود که استخوانها نازک و شکننده شده و به راحتی شکسته شوند و به آن بیماری خاموش هم گفته می شود چون پوکی استخوان می تواند بدون هیچ گونه درد یا نشانه ای ایجاد شود اغلب مردم تا زمانی که استخوانهایشان در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی شوند نمی دانند که دچار پوکی استخوان هستند هنگامیکه فردی دچار پوکی استخوان باشد حتی یک ضربه کوچک یا افتادن معمولی هم می تواند سبب شکستگی استخوان شود .

پوکی استخوان

چرا بیماری تا این اندازه مهم است ؟
زیرا

 • از هر دو زن بالای 50سال یک نفر دچار شکستگی استخوان می شود .

 • شکستگی استخوان لگن ممکن است بیش از 20میلیون تومان هزینه درمانی برای بیمار ایجاد کند .

 • ممکن است در صورت شکستگی لگن ، بیمار بیش از 2 تا 3 هفته در بیمارستان بستری شده و برای بیش از 3 ماه نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد .

 • احتمال مرگ میر در بیماران بالای 50 سالی که دچار شکستگی استخوان لگن می شوند در سال بعد 20% افزایش می یابد .

 • درحالیکه غالباً افراد بالای 50 سال دچار شکستگی استخوان می شوند پیشگیری در سنین جوانی اهمیت زیادی دارد .

زیرا استخوان سازی در حدود 30 سالگی متوقف می شود و هر چقدر شما در سنین پیری استخوانها ی محکمتری داشته باشید کمتر دچار پوکی استخوان خواهید شد .

آیا من دچار پوکی استخوان (استئوپروز )خواهم شد ؟

کم شدن تراکم استخوان تدریجی بطور طبیعی در اثر افزایش سن اتفاق می افتد ولی هر فردی دچار پوکی استخوان نمی گردد .عوامل خواصی وجود دارند که می توانند سرعت کاهش تراکم استخوان را افزایش دهند و احتمال بروز پوکی استخوان را افزایش دهند .

این عوامل خطر ساز عبارتند از:

 • جنسیت زن

 • داشتن استخوانهای ضعیف و نازک

 • نژاد قفقازی (سفید)یا آسیایی

 • یائسگی قبل از 45 سالگی

 • سنین یائسگی

 • مصرف نوشیدنیهای الکلی و کافئین دار (همانند قهوه ، چای یا نوشابه های کولا)

 • عدم مصرف کافی مواد غذایی حاوی کلسیم همانند شیر ، پنیر ، ماست و سبزیجات دارای برگ سبز

 • وجود اختلالات گوارش که سبب عدم مصرف غذا ، یا استفراغ غذا پس از مصرف آن می گردد .

 • مصرف داروهای حاوی استروئید

در صورت عدم اطمینان به وجود این عوامل خطرساز ، به پزشک خود مراجعه کنید

آیا من می توانم کاری انجام دهم که دچار پوکی استخوان نشوم؟
برخی از عوامل خطر ساز قابل تغییر نیستند ولی می توانید مصرف سیگار و نوشیدنیهای الکلی و مواد حاوی کافئین را کاهش دهید . احتمالاً مهمترین کاری که می توانید انجام دهید مصرف غذاهای سرشار از کلسیم وداشتن تحرک و ورزش کافی است .

کلسیم یک ماده معدنی است که سبب استحکام استخوان می شود همچنین کلسیم در غذاهایی که می خوریم وجود دارد در صورتیکه سن شما بین 9 تا 18 سال یا بیش از 51 سال است باید روزی 3 تا 4 وعده غذایی حاوی کلسیم استفاده کنید . برای سایر افراد مصرف دو یا سه وعده حاوی کلسیم کافی است .

یک وعده غذایی حاوی کلسیم می تواند یکی از موارد زیر باشد : 1 فنجان شیر کم چرب یا بدون چربی 2 فنجان پنیر کم چرب یا بدون چربی محلی 1فنجان ماست کم چرب یا بدون چربی 3 فنجان بروکلی 1 فنجان شلغم در صورتیکه مصرف شیر برای شما ناراحتی گوارشی ایجاد می کند یا شیر نمی نوشید از پزشکتان در مورد مکمل های کلسیم سوال کنید .

ورزش می تواند سبب پیشگیری از پوکی استخوان یا کاهش سرعت ایجاد آن شود . ورزشهایی همانند پیاده روی و رقص که با تحمل وزن همراه هستند بهترین نتیجه را برای پیشگیری از پوکی استخوان دارند . ورزشهای قدرتی که از وزنه استفاده می کنند قدرت عضلات را افزایش می دهند . انجام این ورزشها باید به کمک فیزیوتراپ یا فرد متخصص دیگری باشد تا سبب ایجاد صدمات نگردد . قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید .

چگونه می توانم بفهمم که پوکی استخوان دارم یا نه ؟
در گذشته اغلب مردم تا هنگامیکه دچار شکستگی استخوان نمی شدند متوجه پوکی استخوان نمی شدند . امروزه تستی به نام” سنجش تست استخوان “وجود دارد که می تواند به شما بگوید دچار پوکی استخوان شده اید یا نه این کار با یک ماشین DXA انجام می شود که لگن و ستون فقرات شما را اسکن می کند . این اسکن حدود 15 دقیقه طول کشیده و دردی ایجاد نمی کند .

در صورتیکه اسکن نشاندهنده پوکی استخوان باشد باید چکار کنم ؟
داروهایی وجود دارند که می توانند جلوی کاهش تراکم استخوان را بگیرند پزشکتان مناسبترین آنها را برای شما تجویز خواهد کرد .شما می توانید با مصرف مقادیر زیاد مواد غذایی حاوی کلسیم و ورزش ، عدم مصرف سیگار و کاهش مصرف نوشیدنیهای الکلی یا کافئین به تأثیر بیشتر داروهای خود کمک کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *