CT هيچ دردي ندارد. در سي تي مارپيچي، فرد بايد تا زماني كه لازم است دراز بكشد و براي هر آزمون، آمادگي لازم به آن آزمون داشته باشد. ممكن است از شما درخواست شود تا اين كه ماده كنتراست ، براي تشخيص بهتر در مورد معده ، روده كوچك و يا كولون استفاده كنيد.

بعضي از بيماران فكر مي كنند كه طعم ماده كنتراست خيلي بد است اما مي توان به آساني آن را تحمل كرد. اگر آزمون از روده بزرگ باشد، ماده كنتراست از طريق تنقيه وارد روده مي شود. شما در طي آزمايش احساس پري شكم داريد و ممكن است احساس كنيد كه مايع از بدن شما خارج مي شود، كه هر چه آزمايش سريع تر انجام شود، بيمار راحت تر خواهد بود. براي رگ هاي خوني و كليه ها آزمون رايج تزريق ماده حاجب از طريق سياهرگ ها است. كه بافت نرمال و يا غير نرمال در ارگان هايي شبيه كبد و طحال و … تشخيص داده مي شود. بعضي از بيماران گرماي زيادي در بدن خود احساس مي كنند و يا ممكن است كه طعم فلز در پشت دهان خود احساس كنند كه معمولا يك يا دو دقيقه بعد از بين مي رود. بعضي از افراد احساس گزش دارند، اگر انها احساس گزش و يا ورم هاي گوچك بر روي پوستشان داشتند، مي توانند با دارو معالجه شوند. كه مي تواند علت استعمال ماده كنتراست خاصی باشد و نياز به درمان فوري دارد. بنابراين اگر شما اين علائم را داشتيد سريعاً تكنولوژيست را با خبر سازيد. البته در موارد كنتراست جديد اين تاثيرات زيان آور به حداقل رسيده است. در طي اسكن، شما در اتاق خواهيد ماند البته، تكنولوژيست مي تواند شما را ببيند و صحبت هايتان را بشنود و با شما صحبت كند. براي اطفال، پدر و مادر مي توانند همراه بيمار در اتاق بمانند تا ترس كودك را كاهش دهند، اما استفاده از محافظ سربي، براي جلوگيري از پرتوگيري اين افراد، لازم است.

شما بايد لباس هاي راحت، گشاد و مناسب بپوشيد، اشياء فلزي مي تواند در تصوير تاثير بگذارد. بنابراين بايد لباس زيپ دار و گيره دار را درآوريد. ممكن است از شما درخواست شود كه سنجاق سر، جواهرات، عينك، سمعك و دندان مصنوعي و هر چيزي را كه در قسمت مورد نظر قرار دارد، در آوريد. هم چنين ممكن است از شما درخواست شود كه براي يك يا چند ساعت قبل از آزمايش از خوردن و آشاميدن خوداري كنيد. زنان باردار حتماً بايد قبل از آزمايش پزشك يا تكنسين رادیولوژی را آگاه سازند.

در موارد با تزریق بیماران گرامی سعی بر این داشته تا کلیه آمادگی های معمول به آزمون مورد نظر را از جمله آزمایش کراتین خون, مصرف داروهای خاص, مدت زمان ناشتا بودن قبل از انجام کار را از پرسنل پذیرش و وقت دهی پرسیده و دقیقاٌ به آن عمل کنند تا مشکلی برای انجام سی تی اسکن مورد نظر نداشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *